Udało się kiedyś, czy da się dziś? – siekierkowska kooperatywa mieszkaniowa, a współczesna dostępność gruntów. WSPÓŁ + architekt Tomasz Napieralski + grunty
Nie zaskoczymy chyba nikogo – podstawą realizacji społecznych projektów mieszkaniowych są grunty. Po miesiącach warsztatów powoli wypracowujemy modele prawne i bardzo konkretne propozycje współpracy z samorządami i podmiotami publicznymi, które potencjalnie dysponują działami pod budownictwo mieszkaniowe. Dlatego na kolejnym spotkaniu skupimy się właśnie na uwarunkowaniach związanych z gruntem.
Zaczniemy od historii kooperatywy mieszkaniowej na Siekierkach, zakończonej szczęśliwą realizacją ponad dekadę temu. Jak zaznacza Tomasz Napieralski, architekt i członek kooperatywy – ich model działania jest dziś trudny do powtórzenia. Co sprawiło, że udało się wybudować siekierkowską kooperatywę i dlaczego dziś jest to znacznie trudniejsze?
Ceny gruntów w większości dużych miast znacząco wzrosły, w Warszawie stanowią już średnio ¼ kosztu całości inwestycji. Od 2019 roku nie można ustanawiać użytkowania wieczystego dla zabudowy mieszkaniowej, co dodatkowo zwiększa koszt początkowy potrzebny do prowadzenia inwestycji. Dlatego w ramach drugiej części spotkania, Zofia Piotrowska, urbanistka i członkini WSPÓŁ, zaprezentuje modele własności i użytkowania gruntów stosowane w celu wspierania budowy społecznego mieszkalnictwa na świecie. Jak powinna wyglądać polityka gruntowa miasta, aby oddolne grupy miały szanse realizować społeczne projekty mieszkaniowe?