Inscription Project – Victoria to inicjatywa z założenia podróżująca, która tym razem zawitana plac placu przed Zodiakiem. Ten sam kaseton, który niegdyś był istotnym elementem krajobrazu stolicy, teraz powraca do centrum miasta. Jego obecna forma odzwierciedla otaczającą nas rzeczywistość.
Głównym elementem projektu jest 47-letni napis „VICTORIA”, który stworzył projektant Roman Duszek. Napis zdemontowano z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku. Antywojenny charakter projektu wynika bezpośrednio z historii powstania tego napisu, a w szczególności litery „V”. Właśnie wokół tego symbolicznego obiektu Stefan Kornacki zbudował scenariusz wydarzenia. Zaproszeni artyści mają za zadanie interpretować jego współczesne znaczenie, aktualizując przy tym antywojenny przekaz.
W ramach projektu odbędzie się eksperymentalny koncert, oparty na nagraniach słowa „Victoria” wypowiadanego przez osoby doświadczające uchodźctwa i cierpiące z powodu wojen. Wypowiedzi, krzyki i szepty słowa „Victoria” w językach perskim, arabskim, białoruskim oraz ukraińskim tworzą emocjonalną i poruszającą kolekcję anonimowych nagrań. Te nagrania, realizowane za pomocą telefonów i przesyłane przez komunikatory, nieustannie się mnożą, wzbogacając projekt o nowe głosy. W trakcie trwania wystawy będą powstawały kolejne nagrania, co dodatkowo wzmocni przekaz inicjatywy. Wnętrza liter wypełni video mapping autorstwa Saskii Wojtalewicz, który zaprezentuje zarówno podczas koncertu, jak i wernisażu, dodając wizualną głębię temu wyjątkowemu wydarzeniu.
Autorem projektu napisu oraz identyfikacji wizualnej hotelu z 1975 roku jest Roman Duszek. Wywiad z nim, w którym opowiada o historii litery „V” i jej głębokim, antywojennym przekazie, można obejrzeć wewnątrz pawilonu. Ten przekaz został ponownie przywołany w ramach Inscription Project, co nadaje mu współczesne znaczenie. Oprócz wywiadu z Romanem Duszkiem, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć dokumentację działań artystów, którzy brali udział w poprzednich odsłonach projektu. Wśród tych materiałów znajdują się nagrania pianistki Hani Rani oraz graficzne interwencje autorstwa Jacka Wielebskiego, znanego jako Jay Pop.
Victoria była dotychczas prezentowana w Lizbonie, Cascais (Portugalia), Cumach – pracowni warsztatowej w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w ramach Traffic Design w Gdyni oraz w warszawskich Cukrach Praga.
O Inscription Project:
Główna idea projektu Stefana Kornackiego to działanie przy pomocy odzyskanych napisów, neonów i kasetonów. To sztuka w przestrzeni miejskiej, happening, reportaż, instalacja. Wydarzenia pojawiają się w różnych kontekstach, kreują nowe pola znaczeniowe. Projekt realizuje od 2009 roku mi.in w Tallinie, Kijowie, Dubaju, Lizbonie, Cascais oraz wielu polskich miastach.
- Tomasz Januchta – kontrabasista Teatru Wielkiego Opery Narodowej, oraz Piotr Rosztajn, DJ i producent, znany artysta sceny elektronicznej, wystąpią razem w ramach eksperymentalnego koncertu.
- Saskia Wojtalewicz – trójmiejska artystka, specjalizująca się w wizualizacjach. Całość będzie zrealizowana pod kierownictwem multimedialnego artysty Stefana Kornackiego.
- Stefan Kornacki – artysta multimedialny, jest współtwórcą grup muzycznych „Ser Charles” oraz duetu „Stop”. Jest także laureatem „Talentów Trójki” w kategorii sztuk wizualnych, przyznawanych przez Program 3 Polskiego Radia, oraz wyróżnionym tytułem „Kulturysta” przez Radiowy Dom Kultury. Otrzymał stypendia od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Jest absolwentem grafiki na WSP UMK w Toruniu.