Duże, piękne, ekologiczne – jak budowane są obiekty użyteczności publicznej w Europie, a jak radzimy sobie z nimi w Polsce. Podczas wydarzenia pokażemy przykłady zagranicznych realizacji obiektów z naturalnych materiałów i rozwiniemy zagadnienie na przykładzie nagrodzonej w konkursie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy biblioteki w Choszczówce.
W ostatnich latach, szukając sposobów obniżenia śladu węglowego budynków zaczęto zwracać uwagę na ilość energii zużywanej podczas ich eksploatacji. Zaczęto wdrażać rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej oraz zastąpieniu energii pochodzącej z paliw kopalnych energią ze źródeł odnawialnych. Rozwiązuje to jednak tylko część problemów emisji, które związane są z budownictwem. Kluczowe jest dziś, aby przyglądać się odziaływaniu inwestycji na środowisko i klimat w całym cyklu jej życia (LCA – Life Cycle Assessment) – od planowania i przygotowania inwestycji, przez okres jej eksploatacji, aż po utylizację materiałów, które zostały użyte do budowy. W tej kategorii jednym z najbardziej interesujących rozwiązań jest stosowanie materiałów pochodzenia biologicznego na przykład słomy, konopi i drewna.
W Europie pierwsze budynki mieszkalne z materiałów naturalnych np. słomy, stawiane w sposób, w jaki budujemy z tych materiałów dzisiaj i spełniające nawet obecne wymagania termiczne, świętowały niedawno swoje stulecie. Ich twórcą był francuski architekt i wynalazca Emile Feuillette. Były to domy jednorodzinne.
Chociaż także dziś projektujemy takie budynki, to wiemy, że lepszym rozwiązaniem pod kątem śladu środowiskowego są budynki wielorodzinne, w których wskaźnik zużycia materiałów, terenu, i energii przy eksploatacji na mieszkańca jest znacznie niższy. Dziś także domy wielorodzinne, osiedla oraz budynki użyteczności publicznej możemy wznosić z niskoemisyjnych materiałów pochodzenia biologicznego.
Europejskim liderem w tej dziedzinie jest Francja, gdzie np. ilość zrealizowanych inwestycji z izolacją słomianą przekroczyła 10 000 obiektów. I są to w dużym stopniu właśnie obiekty publiczne: szkoły, urzędy, budynki biurowe i mieszkaniowe wielorodzinne.
Jednym z narzędzi przyspieszających zmiany są wymagania wynikające z przepisów prawa. Aby jednak wzmocnić korzystne trendy w sektorze budowlanym konieczne jest także budowanie zaufania do innowacyjnych rozwiązań poprzez pokazywanie dobrych wzorców. W wielu krajach liderami we wdrażaniu budownictwa naturalnego są władze lokalne. To inwestycje w obiekty publiczne przecierają szlaki, a dopiero za sektorem publicznym podążają inwestorzy prywatni.
Czy w Polsce powstają już budynki publiczne z materiałów pochodzenia biologicznego? Z jakimi trudnościami mierzą się inwestorzy, projektanci i wykonawcy wybierający te technologie? Czy jest szansa na rozwój budownictwa naturalnego w sektorze publicznym? Te tematy poruszymy podczas spotkania.
W spotkaniu wezmą udział:
- Przemysław Woś – architekt, współzałożyciel pracowni Świadom
- Magdalena Pios – architektka, założycielka pracowni Ambient, wiceprezeska zarządu OW SARP
- Jacek Kisiel – zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy
- Jan Mackiewicz – zastępca burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
Spotkanie poprowadzi:
- dr inż. arch. Anna Cudny – adiunkta na Wydziale Architektury PW